Ez a tartalom 347 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
A DRS rendszerhez (DepositReturn System) kapcsolódó legfontosabb jogszabályok közül is kiemelendő 450/2023. (X. 4.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) 2023. november elsején lépett hatályba, de bizonyos rendelkezései csak 2024. január elsejétől hatályosak. A jogszabály alapvető rendelkezései között a kötelező visszaváltási díjas termékeket nem újrahasználható termékek és az újrahasználható termékek körébe sorolja.
A Kormányrendelet 8. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a gyártó a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható terméket annak újrahasználata érdekében köteles a forgalmazótól, valamint a fogyasztótól visszavenni, és a visszaváltási díjat részére visszafizeti.
A gyártó visszaváltási kötelezettsége akkor is fennáll, ha a gyártó a termék gyártását megszünteti. Abban az esetben, ha a gyártó felhagy a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék gyártásával, a forgalmazótól és a fogyasztótól a terméket a gyártás megszüntetésétől számított legalább négy hónapig köteles visszaváltani.
A forgalmazó a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltását a koncessziós társasággal kötött szerződés alapján végzi. A kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termék, valamint az önkéntesen visszaváltási díjas termék visszavételét pedig a gyártóval kötött megállapodás alapján végzi. A forgalmazó a visszaváltási díjas terméket a fogyasztónak átadó, értékesítő gazdálkodó szervezet, amely e rendelet alapján visszaváltási helyet működtet.
A kötelezően visszaváltási díjas termék visszaváltásakor – ha az automata visszaváltó berendezéssel nem kerül sor a visszaváltási díj közvetlen visszatérítésére – a forgalmazó a terméket, illetve hulladékát visszaváltó részére visszafizeti a visszaváltási díj összegét, vagy a fogyasztó kérésére újabb termékvásárlás esetén azt a vételárba utalvány formájában beszámítja.
A gyártó a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható terméket annak újrahasználata érdekében visszaveszi, továbbá az önkéntesen visszaváltási díjas terméket, valamint annak csomagolását a forgalmazótól, a fogyasztótól visszaváltja. Gyártó az, aki a kötelező visszaváltási díjas csomagolószerbe italt tölt, vagy „palackozott” italt hoz be külföldről, melyet belföldön hoz forgalomba.
A vásárlás helye közömbös. Mindegy, hogy melyik boltban vásároltuk meg eredetileg a terméket – még akkor is, ha saját márkás termékről van szó –, a visszavitelnél ezek már egységes hulladéknak számítanak, tehát bármelyik üzletláncba vissza lehet vinni ezeket.
A többutas (újrahasznosítható) palackokat – ahogy eddig – továbbra is csak az azokat forgalmazó üzletekben lehet visszaváltani.
A koncessziós társaság az átadott kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltási díját a fogyasztó részére megfizeti az automata visszaváltó berendezéseken keresztül közvetlenül, illetve annak hiányában a visszaváltásihely-üzemeltetőkön keresztül.
A Kormányrendelet 13. § (2) bekezdése alapján a 400 m2-nél nagyobb eladótérrel rendelkező, élelmiszert értékesítő üzletben a forgalmazó köteles olyan automata berendezést biztosítani, amellyel biztosítani lehet a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termék visszaváltását. A boltok tehát kötelezettek a MOHU által biztosított visszaváltó automaták üzemeltetésére. Kötelezettek részére az automata telepítése regisztrációhoz és szerződéskötéshez kötött. A kötelezetti regisztráció a MOHU oldalán tehető meg.
Az automaták üzemeltetése beltéri működési feltételeket igényel. Épületen kívül fedett, zárható és temperálható kioskba vagy konténerbe telepíthető a berendezés. A PET és alu palackokat keverve, zsákokba gyűjti a berendezés, amelyeket lezárva, esőtől védett, biztonságos helyen kell tárolni. A törött üveget automatától függően vagy kerékkel ellátott kukában, vagy egyéb tároló edényzetben gyűjtik.
Az automata forma, súly és vonalkód alapján azonosítja a palackokat. Alapvetően a MOHU által biztosított automaták az egyutas palackok visszavételét biztosítják. Többutas üvegeket a built-in típusú berendezések mellé telepíthető, opcionális soft-drop modul tud kezelni.
Nagyon fontos, hogy nem csak az adott üzletben vásárolt termékeket kell visszaváltani.
Az automaták a teljes Magyarországon forgalomban lévő DRS alá tartozó termékkört visszaváltják a kereskedő kínálatától függetlenül. Előfordulhat, hogy az az automata visszaváltó berendezés meghibásodik. Ebben az esetben kézi átvétel lehetőségét kell biztosítani. Az automatával kapcsolatos napi teendők – ürítés, tisztítás, villamos betáplálás, megvilágítás, internet kapcsolat biztosítása, egyszerűbb hibák elhárítása (pl. palack elakad), valamint az összegyűlt hulladék elszállításáig történő tárolása – a kereskedelmi egységek feladata.
Az eddig is visszaváltási rendszerrel működő újrahasználható, vagy úgynevezett többutas csomagolások (pl. egyes italos üvegek) a megszokott, régebbi automatákban lesznek visszaválthatók, de az új, nagy kapacitású automatáknál is lesz lehetőség ilyen jellegű modulok beépítésére.
Újdonság, hogy az automata akkor fogja tudni beazonosítani a visszahozott hulladékot, ha azt sértetlenül viszik vissza, mert nemcsak a vonalkódot, hanem a termék formáját is azonosítja a gép. Vagyis az „összenyomás” már nem működik.
A visszaváltási díj fogyasztónak történő visszafizetésének feltétele, hogy a csomagolás sérülésmentes és leolvasásra alkalmas jelöléssel, záróelemmel együtt kerüljön átadásra a forgalmazó részére.
A hulladékok vonalkódjának és a fizikai paramétereinek a keresztellenőrzése is lezajlik, így egy kisebb horpadáson túl, a nagyobb sérülésekkel már nem fogja elfogadni a gép a visszahozott palackokat. Nem elég tehát a vonalkód sérülésmentessége.
A palackok visszaválthatóságát mobil applikáció segítségével, vagy a helyi kiskereskedelmi egység kézi visszaváltó berendezésével lehet ellenőrizni.
A vásárló a palackvisszaváltás során a palackok ellenértékének visszatérítésének három módja közül választhat:
Egy tranzakcióban csak egyféle visszatérítés választható, amennyiben visszaváltási díját részben utalványban, részben jótékonysági felajánlásként kéri, 2 tranzakcióban kell végrehajtania a visszaváltást.
A kötelezően visszaváltási díjas termék esetén a visszaváltás feltétele, hogy a termék az e rendelet szerinti azonosítására szolgáló, sérülésmentes és leolvasásra alkalmas jelöléssel kerüljön átadásra.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól