Ez a tartalom 191 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Mint ahogyan a tagi kölcsönről, minden más kölcsönről/hitelről/lízingről is szerződést kell kötnie a feleknek. Az írásba foglalt szerződésekbe célszerű előre rögzíteni az alábbiakat:
Az ilyen külső forrásokat is a kötelezettségek között, azaz a 4-es számlaosztályban kell nyilvántartani. A kötelezettségek fajtái egyébként az alábbiak lehetnek:
Tehát attól függően, hogy mely fenti kategóriába esik futamidő szerint a kapott pénzeszköz, így könyveljük a kettős könyvvitelben:
T 38. Bank vagy Pénztár / K 44. Hosszú lejáratú kötelezettségek vagy 45. Rövidlejáratú kötelezettségek
Visszafizetését pedig így:
T 44. Hosszú lejáratú kötelezettségek vagy 45. Rövidlejáratú kötelezettségek / K 38. Bank vagy Pénztár
Mivel manapság a vállalkozók nagy többsége nem feltétlenül szabadfelhasználású rövid lejáratú hiteleket szokott felvenni, hanem inkább valamilyen eszköz (ingatlan, jármű, gép stb.) beszerzése miatt kényszerül külső forrás igénybevételére, ezért a legtöbb kérdés is ezek kapcsán érkezik tőlük. Melyek közül kiemelkedő szerepet játszanak a lízing ügyletek kapcsán felmerülők, ugyanis egyez lízing ügyletek esetén az ÁFA törvényünk 124.§ (4) b) pontja egy ideje már megengedi például a személygépjárművekkel kapcsolatos ÁFA levonást. Ezért kezdjük is ezen finanszírozási lehetőség számviteli elszámolásának szabályaival!
A lízing az adásvétel egy olyan speciális formája, ahol az eladó és a vevő fél közé beékelődik egy lízing cég, aki a finanszírozási forrást biztosítja, és ő lesz az, aki megvásárolja az eszközt az eladótól, majd pedig azt lízingbe adja a cégnek, aki pedig a lízingbe vevő lesz.
A számviteli törvény (2000. évi C. törvény a számvitelről, továbbiakban: Szt.) a lízing alatt a pénzügyi lízinget érti, ami egy a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény szerinti pénzügyi lízingszerződés alapján létrejött ügylet, ideértve azt is, ha az az anyavállalat és a leányvállalata között jött létre. A pénzügyi lízing lehet nyílt végű vagy zárt végű, melyek között különbség a lízingidő végén történő tulajdonszerzésben van.
Az Szt. nem tesz különbséget a nyílt és a zártvégű lízing között, ezért a 23. § (3) bekezdése szerint ígyis-úgyis az eszközök között kell kimutatni a pénzügyi lízing keretében átvett eszközöket, továbbá a bérbe vett (a használatra átvett) eszközökön végzett beruházások, felújítások, valamint a koncessziós szerződés alapján beszerzett, megvalósított eszközök értékét is. Könyvelési tételei egy ilyen ügyletnek tehát az alábbiak:
T 161 Befejezetlen beruházások / K 447 Pénzügyi lízinggel kapcsolatos kötelezettség
T 466 Előzetesen felszámított ÁFA / K 479 Különféle rövid lejáratú kötelezettség
Áfa megfizetése:
K 479 Különféle rövid lejáratú kötelezettség / K 38. Bank vagy Pénztár
Eszköz aktiválása:
T 1 Befektetett eszközök / K 161 Befejezetlen beruházások
A zárt végű pénzügyi lízing esetén az értékcsökkenés mértékét a tényleges használati idő alapján kell meghatározni, valamint a maradványérték is a várható piaci érték kell, hogy legyen. A nyílt végű lízingnél viszont csakis a lízingidővel megegyező lehet az értékcsökkenés elszámolása, valamint a maradványérték is a szerződés szerinti érték kell legyen.
A fenti könyvelési tételből már kiderült, de az Szt. 42. § (5) bekezdése is egyértelműen megmondja, hogy egyéb hosszú lejáratú kötelezettségként kell kimutatni a lízingbe vevőnél a pénzügyi lízingbe vett, beruházásként elszámolt eszköz lízingbe adó (helyette az eladó) által számlázott ellenértékének megfelelő kötelezettséget. Természetesen a mérleg fordulónapját követő egy üzleti éven belül esedékes törlesztések összegét mindig át kell sorolni a rövid lejáratú kötelezettségek közé.
A törvény 68. § (2) bekezdése szerint pedig a pénzügyi lízinggel kapcsolatos – a 42. § (5) bekezdése szerinti – kötelezettség összegét a megfizetett lízingdíjnak a lízingszerződésben meghatározott törlesztés összegével csökkentetten kell a mérlegbe beállítani. Természetesen az ilyen címen felvett kötelezettség összege nem foglalja magába a pénzügyi lízinggel kapcsolatosan fizetendő kamat összegét. Tehát a törlesztőrészletek könyvelése az alábbiak szerint kell, hogy történjen:
T 447 Pénzügyi lízinggel kapcsolatos kötelezettség / K 38. Bank vagy Pénztár
Az Szt. 80. § (1) bekezdése szerint értékcsökkenési leírásként kell kimutatni: az immateriális javaknak, a tárgyi eszközöknek az 52. § (1)-(4) bekezdése szerint tervezett (meghatározott), az 53. § (3) bekezdése szerint módosított értékcsökkenése összegét. Tehát könyvelési tétele pont ugyanolyan, mint bármely más eszköz értékcsökkenésének könyvelése:
T 571 Terv szerinti értékcsökkenés / K 1.9 Befektetett eszközök terv szerinti értékcsökkenése
A kamatról és az árfolyamveszteségről pedig a törvény 83. § (3) bekezdése rendelkezik. Miszerint a pénzügyi műveletek ráfordításai közé tartoznak: részesedésekből származó ráfordítások, árfolyamveszteségek, a befektetett pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsönökből) származó ráfordítások árfolyamveszteségek, a fizetendő (fizetett) kamatok és kamatjellegű ráfordítások A lízing kamatát tehát így könyveljük:
T 87. Pénzügyi műveletek ráfordításai / K 38. Bank vagy Pénztár
A pénzügyi lízingen kívül ismerünk még operatív lízinget is, amit a köznyelv tartós bérletnek is hív, hiszen közelebb van a bérléshez, mint a vásárláshoz. A számviteli törvényünk szerint is ilyen esetben a lízingbe vevőnél nem eszközt aktiválunk, hanem a lízingdíjakat igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni, és ilyen ágon keletkezik költség a cégnél. Az eszköz ilyenkor a lízingbe adó könyveiben marad, a lízingbe vevőnél pedig az alábbi könyvelési tételek keletkeznek:
T 52 Igénybe vett szolgáltatások költségei / K 454 Szállítók
Ha az áfának egy része levonható, akkor azt így könyveljük (a le nem vonható pedig ráfordítás):
T 466 Előzetesen felszámított ÁFA / K 454 Szállítók
A lízingdíj pénzügyi rendezése pedig:
T 454 Szállítók / 38. Bank vagy Pénztár
Első évben az első nagy összegű lízing díj miatt biztosan lesz elhatárolásunk is év végén. Hiszen fontos, hogy mindig az arányos időszaknak megfelelően legyen kimutatva a teljes lízing időszakra jutó költség:
T 392 Költségek időbeli elhatárolása / K 52 Igénybe vett szolgáltatások költségei
Amiből a következő években arányosan fel is kell oldani:
T 52 Igénybe vett szolgáltatások költségei / K 392 Költségek időbeli elhatárolása
Ha maga a lízingelt eszköz személygépjármű, akkor a cégautó adó fizetésére mindig az a fél köteles, akinek a könyveiben eszközként a jármű nyilván van tartva. A gépjárműadó pedig csak akkor vonható le belőle, ha ugyanaz a fél fizeti azt is.
A hitel esetén az adásvétel az eladó és a vevő fél között jön létre, de a vevő külső finanszírozási forrásból egyenlíti ki a vételárat pl. egy bank vagy hitelintézet segítségével.
Könyvelési tételei teljes mértékben megegyeznek a zárt végű lízingnél már megismert tételekkel. A megvásárolt eszköz bekerül a cég könyveibe, a források között pedig hosszú lejáratú kötelezettségként kell kimutatni a hitelt, és ennek állománya folyamatosan csökken a havi törlesztőrészleteket fizetése által. Természetesen a kamatot ugyanúgy a pénzügyi műveletek ráfordításaiba könyveljük.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól