A végrehajtási eljárás szüneteltetése

2024. 08. 12.

A végrehajtási eljárás szüneteltetése átmenetileg felfüggeszti a kötelezettségek végrehajtását bizonyos jogi feltételek teljesülése esetén. Ez a jogi eszköz lehetőséget ad az adósoknak és a végrehajtást kezdeményezőknek, hogy rendezzék pénzügyi helyzetüket vagy jogi ügyeiket, mielőtt az eljárás tovább folytatódna. Ismerje meg részletesen, mikor és hogyan alkalmazható ez a fontos jogi intézmény a gyakorlatban.

Bizonyos esetekben a végrehajtási eljárás szüneteltethető, ami a végrehajtási felfüggesztéshez hasonlóan a NAV vagy a bíróság hatásköre. A végrehajtás szüneteltetése átmeneti intézkedés, amely ideiglenesen felfüggeszti az eljárást, például ha az adós vagyontárgyai nem lefoglalhatók. A szüneteltetés lehetőséget ad a későbbi folytatásra vagy lezárásra. Szemben a felfüggesztéssel, amikor az eljárás hosszabb távra vagy véglegesen megszűnik.

A végrehajtási folyamat szüneteltetése több okból történhet, a következőkben ezeket ismertetjük. Szüneteltetésre van szükség, ha az adós személyazonossága nem állapítható meg, illetve ha a végrehajtást kezdeményező vagy az adós meghalt; ha nem természetes személy adós esetén az adós megszűnt és nincs jogutódja, vagy ha az ellenkező fél nem kérte a jogutódlás megállapítását.

Indokolt az eljárás szüneteltetése akkor is, ha a végrehajtást kezdeményező nem teljesítette az eljárási kötelezettségeit, vagy az adósnak nincs lefoglalható vagyona, esetleg a lefoglalt vagyon értékesítése sikertelen volt.

Szintén megfontolandó a végrehajtás átmeneti megszakítása, ha a végrehajtást kezdeményező kötelezettsége ellenére nem fizette be a végrehajtási költséget, vagy ha az adós halasztást vagy részletfizetési kedvezményt kapott a teljesítésre, illetve ha erről a törvény eszerint rendelkezik.

A szüneteltetés a fizetési kedvezmény iránti kérelem beérkezését követő naptól a döntés véglegessé válásáig érvényes, amennyiben az adós a kérelmét a tartozás esedékessége utáni 8 napon belül adta be. Szintén szünetel a végrehajtási eljárás a végleges döntéshozataltól a tartozás teljesítéséig fizetési halasztás vagy részletfizetési kérelem benyújtása esetén. Ugyancsak szünetel az eljárási folyamat a halasztó hatály iránti kérelem beérkezését követő naptól a kérelem jogerős elbírálásáig, ha a NAV döntése elleni közigazgatási perben az elsőként előterjesztett halasztó hatály iránti kérelmet jogerősen még nem bírálták el.

Szünetel a végrehajtás a felszámolás elrendelésétől a felszámolási eljárás jogerős befejezéséig. Ez abban az esetben fontos, amikor a gazdálkodó szervezet adótartozásának megfizetésére a szervezet tagja vagy részvényese, esetleg vezető tisztségviselője köteles; illetve ha a törvény így rendelkezik.

Az adós a fizetési kedvezményt bármikor kérvényezheti. Az esedékességtől számított 8 napon belül benyújtott kérelem sem akadályozza meg automatikusan a végrehajtási eljárást, például a jövedelemadó-előlegre és a levont jövedelemadóra vonatkozóan, valamint a kifizető által levont járulék esetén.

Fontos megjegyezni, hogy a szüneteltetés nem jelenti a végrehajtás megszüntetését a már folyamatban lévő végrehajtási eljárások esetében. A NAV értesíti a munkáltatót a jövedelemletiltás alapján történő levonás felfüggesztéséről, ha a munkáltató a szünetelés kezdetétől a teljes összeget még nem utalta át. A munkáltatónak vissza kell térítenie az adósnak a szünetelés alatt levont összeget, amit a NAV részére még nem utalt át.

Adópraxis (2024-08-12)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!