Fordított adózás ingatlanértékesítésnél: hogyan kezeljük az előleget?

2024. 09. 10.
Lejátszási idő: 00:14:58

Fordított adózás ingatlanértékesítés esetén: mikor és hogyan alkalmazható? Milyen szerepe van az előlegszámlának, és érvényes-e rá ez a típusú adózás? Dr. Funtek Zsolt, a NAV szakmai igazgatója a fordított adózású áfa-ügyletek kapcsán válaszolt ilyen és ehhez hasonló kérdésekre a Menedzser Praxis Tudás- és Válaszközpont szakmai napján.

Egy ingatlan adásvételi szerződés kapcsán az eladó az áfa-törvény 88. § (1) bekezdése alapján az ingatlan értékesítésére az áfa fizetési kötelezettséget választotta. Mivel a vevő belföldi adóalany, az áfa-törvény 142. § (1) bekezdés E.3. pontja szerint az adót a vevő fizeti meg, így fordított adózás alá esik az ügylet, az ÁFA-törvény 60. §-a értelmében.

Az eljárás kapcsán azt a kérdést tette fel a fordított adózású Áfa ügyletek kezelése a gyakorlatban című online előadása hallgatója, hogy a fenti ügylethez kapcsolódó előlegszámla is fordított adózás alá esik-e, különös tekintettel arra, hogy az ingatlan értékesítése bizonyos hatósági engedélyek függvényében még nem biztos, hogy megvalósul. Dr. Funtek Zsolt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Tájékoztatási Igazgatóságának igazgatója kifejtette, hogy az előlegszámla nem tartozik a fordított adózás hatálya alá, mivel az előlegnél maga a fordított adózás nem értelmezhető.

Az előleg egy speciális adóztatási pontot képez, mivel az adófizetési kötelezettség már abban a pillanatban keletkezik, amikor az előleget megkapják, függetlenül attól, hogy az ügylet később megvalósul-e vagy sem. A fordított adózás e tekintetben nem alkalmazható, mivel az előleget nem a vevő, hanem az eladó kapja, és az áfa-törvény nem teszi lehetővé az előleg és a fordított adózás kombinációját.

A végszámla kiállítása során fontos, hogy az ügylet teljes ellenértékét feltüntessék, ennek áfa-tartalmával együtt. Az előlegként már megfizetett összeget levonva, csak a fennmaradó különbözet után kell megfizetni az áfát. Amennyiben az ügylet fordított adózás alá esik, a végszámlán ezt egyértelműen jelezni kell, és a fennmaradó összeget áfa nélkül kell feltüntetni, mivel az adót a szolgáltatás igénybe vevője, azaz a vevő fogja megállapítani és megfizetni.

Felelős műszaki vezető és fordított adózás: mikor alkalmazandó?

Egy kivitelező cég az engedélyköteles építkezés egyik résztevékenységének elvégzéséhez megbízási szerződés alapján felelős műszaki vezetőt kíván alkalmazni. Felelős műszaki vezetés nélkül a munka nem hajtható végre, és a kivitelező nem adhatja át a munkát a megrendelőnek. A felelős műszaki vezető minden egyéb, az Áfa törvény fordított adózásra (FAD) vonatkozó követelményének megfelel. A szakmai előadás után az egyik érdeklődő ezzel kapcsolatban kérdezte azt, hogy a felelős műszaki vezető számlája fordított adózás alá esik-e, vagy az általános szabályok szerinti, egyenes adózás alkalmazandó.

Dr. Funtek Zsolt kifejtette, hogy a felelős műszaki vezető bizonyos szempontok alapján szolgáltatást nyújt, de nem egyértelmű, hogy építési-szerelési tevékenységet végez-e. Bár a műszaki vezető feladatai elengedhetetlenek az építési folyamat során, tevékenysége nem minősül klasszikus építési-szerelési munkának, mivel valószínűleg minőségellenőrzési és egyéb műszaki feladatokat lát el, de nem végez tényleges fizikai építést vagy szerelést.

A NAV szakmai igazgatója továbbá kiemelte, hogy a műszaki vezető tevékenysége összefügghet az ingatlan létrehozásával, hiszen építkezésen vesz részt, de hangsúlyozta, hogy

fontos tisztázni, pontosan mit csinál a műszaki vezető, és az adott építkezés engedélyköteles-e. Az engedélykötelesség ugyanis kulcsfontosságú a fordított adózás alkalmazásához.

Az igazgató rámutatott, hogy bár a műszaki vezető pozíciója képzettséghez kötött, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy maga a tevékenység is engedélyköteles.

A fordított adózás alkalmazhatóságának egyik alapfeltétele, hogy a tevékenység építési-szerelési munkának minősüljön. Ha a műszaki vezető tevékenysége nem felel meg ennek a kritériumnak, akkor a fordított adózás nem alkalmazható, és az általános, egyenes adózási szabályok lesznek érvényben.

Ne hagyja ki ezt a fontos előadást! Dr. Funtek Zsolt, a NAV szakmai igazgatója részletesen bemutatja a fordított adózás alkalmazását ingatlanértékesítésnél és egyéb, a témát érintő kérdésekre is válaszol. Ha Ön is szeretné megismerni az aktuális adójogi irányelveket és gyakorlati útmutatót kapni, kattintson ide és nézze meg a teljes előadást!

2024-09-10