A 25 év alatti fiatalok által érvényesíthető, magasabb összegű kedvezmény összeghatára
- jogosultsági hónaponként 499 952 forint, ami 74 993 forint
- teljes évre fennálló jogosultság esetén 5 999 424 forint, ami összesen 899 914 forint
adómegtakarítást jelent.
A kedvezmény lényege
A 25. életévét be nem töltött fiatal az összevont adóalapját csökkentheti a 25 év alatti fiatalok kedvezményével (a továbbiakban: fiatalok kedvezménye), ez tehát nem adócsökkentő, hanem adóalap-csökkentő kedvezmény. Ez azt jelenti, hogy a jogosult a jogosultság időszakában a kedvezmény havi összegéig nem fizet személyi jövedelemadót a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) szerinti összevont adóalapba tartozó jövedelmei után.
A kedvezmény tehát kizárólag a személyi jövedelemadóra terjed ki, a társadalombiztosítási járulékra, illetve az egyéb közterhekre nem.
A kedvezmény alapja
A fiatalok kedvezménye kizárólag a jogosultsági hónapokban megszerzett alábbi jövedelmekre érvényesíthető:
1. a bérnek minősülő és más nem önálló tevékenységből származó jövedelemre, ilyenek minősül különösen:
- a munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból származó jövedelem,
- az adóköteles társadalombiztosítási ellátás (például táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj),
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján folyósított adóköteles ellátások,
- a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított álláskeresési járadék, álláskeresési segély, keresetkiegészítés és keresetpótló juttatás,
- a Magyar Honvédségnél tartalékos katonai szolgálatot teljesítő magánszemély e jogviszonyból származó jövedelme,
- az előzőekben meghatározott jövedelmet pótló kártérítés (keresetpótló járadék),
- a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazása,
- a munkaviszony megszűnése miatt kifizetett végkielégítés, azzal, hogy a végkielégítés törvényben meghatározott mértéket meghaladó része nem képezi a kedvezmény alapját,
- a társas vállalkozás magánszemély tagjának személyes közreműködése ellenértékeként kifizetett jövedelem,
- a gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének tevékenységére tekintettel adott juttatás,
- a jogszabály alapján választott vagy kijelölt tisztségviselő tevékenysége (például igazgatótanácsi tag, felügyelőbizottsági tag) ellenértékeként kapott juttatás, o nemzetközi szerződés hatálya alatt a nem önálló munkából, ennek hiányában az adott állam joga szerinti munkaviszonyból származó jövedelem,
- az országgyűlési képviselők, nemzetiségi szószólók, polgármesterek e tevékenységből származó jövedelme,
- az állami projektértékelői jogviszonyból származó jövedelem.
2. Az önálló tevékenységből származó jövedelmek közül:
a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói kivétjére, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelmére,
- a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- az európai parlamenti képviselő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a helyi önkormányzati képviselő e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a választott könyvvizsgáló e tevékenységéből származó jövedelmére,
- a magánszemély által nem egyéni vállalkozóként kötött, díjazás ellenében történő munkavégzésre irányuló, más szerződés alapján folytatott tevékenységéből, például megbízásból származó jövedelmére.
Nem érvényesíthető a kedvezmény:
- A fizetendő EKHO tekintetében, hiszen azt nem személyi jövedelemadó, hanem ekho terheli;
- Az egyéb jövedelmek tekintetében (Szja tv. 28. §)
Természetesen az adómentes jövedelmek esetében a kedvezmény érvényesítése nem lehetséges. Pl. a szakképzési munkaszerződés alapján, a duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő magánszemélynek a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény alapján meghatározott mértékben kifizetett munkabér és a minimálbért meg nem haladó mértékű más pénzbeli és nem pénzbeli juttatás az szja tv. 1. számú mellékletének 4.11. pontja értelmében adómentes. A fiatalok kedvezménye ebben az esetben csak akkor érvényesíthető, ha a tanuló juttatásai meghaladják az adómentes részt.
Ha a magánszemély jogosultsága év közben megszűnik és a kedvezménykeretét nem tudta érvényesíteni maradéktalanul a jogosultsági hónapokban megszerzett jövedelmére, akkor nincs lehetősége arra, hogy a fennmaradó részt a többi hónapban megszerzett jövedelmére érvényesítse. Ha a jogosultság az adóév egészében nem áll fenn, és a jogosultsági hónapokban megszerzett, önálló tevékenységből származó jövedelem másként nem állapítható meg, azt az ilyen címen megszerzett adóévi jövedelemnek a jogosultsági hónapokkal arányos részeként kell figyelembe venni.
A kedvezmény mértéke
A kedvezmény összege adóévenként legfeljebb a jogosultsági hónapok számának és a teljes munkaidőben alkalmazásban állók Központi Statisztikai Hivatal által közzétett, a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresetének szorzata.
Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fiatal a 25. életévét nem töltötte be, utoljára pedig a 25. életéve betöltésének hónapja.
Fiatalok kedvezményének érvényesítése
A fiatalok kedvezményének érvényesítését a fiatalnak nem kell kérnie. A munkáltató, kifizető a fiatal adóelőleg-alapját – a fiatalnak a 25 év alatti fiatalok kedvezménye részben vagy egészben történő érvényesítésének mellőzését kérő nyilatkozata hiányában – jogosultsági hónaponként csökkenti.
Ez azt jelenti, hogy a fiatalnak nem akkor kell nyilatkozatot adnia, ha a kedvezményt igénybe kívánja venni, hanem akkor, ha a kedvezmény érvényesítését részben vagy teljesen mellőzni szeretné.
2023. évtől az állami adó- és vámhatóság az adóbevallási tervezetben a nyilvántartásaiban szereplő adatok alapján feltünteti a 25 év alatti fiatalok kedvezményének jogosultat megillető összegét.