Várható módosítások a járóbeteg-szakellátások időpontfoglalásában

A kormányrendeletek módosításai kapcsán a célok között kiemelt célként szerepel a járóbeteg-szakellátás digitális időpontfoglalási rendszerének hatékonyabb és lakosság-közelibb működése. Milyen változások várhatóak 2025-ben ezen célok mentén?

Ez a tartalom 33 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.

Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el

2025. február 19-éig lehetett véleményezni a www. kormány.hu oldalon a Belügyminisztérium 217/1997. (XII. 1.) kormányrendelet, valamint a 43/1999. (III. 3.) kormányrendelet módosítási javaslatát. A várható módosítások az EESZT digitális időpontfoglalási rendszerének hatékonyabb és lakosságközelibb működése érdekében azt biztosítják, hogy egyrészt a járóbeteg-ellátó szolgáltatók meghatározott arányban kiajánljanak időpontokat a digitális időpontfoglalási rendszerbe, másrészt a beteg, illetve a beutaló orvos szabadon foglalhasson beutalóval időpontot.

Előírásra került, hogy a járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók meghatározott arányban ajánljanak ki időpontokat a digitális időpontfoglalási rendszerbe, továbbá mind a beteg, mind a beutaló orvos szabadon foglalhasson beutalóval időpontot. Ezen célok megvalósítása érdekében a módosítás a következőket tartalmazza:

A digitális időpontfoglalási rendszerben

  • olyan egészségügyi szolgáltatónál is foglalható időpont, amely a beteg ellátására területileg nem kötelezett (azaz a területi ellátási kötelezettségen kívül esik),
  • a beutalóban szereplő egészségügyi szolgáltató helyett más, az adott ellátásra a digitális időpontfoglalási rendszerben időpontot meghirdetett egészségügyi szolgáltatónál is foglalható időpont.

Ha tehát egy győri lakos a győri szakellátóba kapott beutalót reumatológiai vizsgálatra, akkor a fenti szabály alapján lehetősége van arra, hogy például az esztergomi szakellátó digitális időpontfoglalási rendszerében foglaljon időpontot reumatológiai ellátásra.

Továbbá a jogszabálytervezet kitér arra is, hogy ha a betegnek az adott beutalóhoz kapcsolódóan korábban más szolgáltatónál volt a digitális időpontfoglalási rendszerben foglalt időpontja, a korábbi foglalás törlésre kerül. Maradva a fenti példánál, ez azt jelenti, hogy ha győri járóbeteg szakellátónál reumatológiai rendelésre már volt lefoglalt időpontja a betegnek, azonban a beteg most Esztergomba foglal időpontot, mert ott korábban jut ellátáshoz, akkor a győri foglalás időpontja törlésre kerül.

Fenti szabályban leírtak kivitelezésére a következőképpen kerül sor:

A digitális időpontfoglalási rendszert használó járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató az általa nyújtott járóbeteg-ellátásokra rendelkezésre álló időpontjainak 100%-át a digitális időpontfoglalási rendszerben elérhetővé teszi. Ezen ellátási időpontokba nem kell beszámítani

  • a sürgős szükség körébe tartozó ellátásokat;
  • az egészségügyi szolgáltató az általa foglalkoztatott beutaló orvos számára fenntartott időpontokat,
  • azt az időpontot, amelyre kontrollvizsgálat került beírásra,
  • adott szakmán belül speciális ellátást nyújtó ambulancián történő ellátásra fenntartott időpontot.

Mindezek alapján a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató háromhavi bontásban legalább az előző év azonos háromhavi időszak esetszámának 60%-át teszi a beteg – ideértve a nevében eljáró orvost is – számára foglalhatóvá. (Az előző év azonos háromhavi időszaka az előző év időpontfoglalással érintett hónappal azonos hónapja, valamint az azt követő két hónap.)

Képalkotó vizsgálatok: A járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató

  • a röntgendiagnosztika,
  • teljeskörű ultrahangdiagnosztika,
  • gyermekradiológia,
  • CT és MR diagnosztika

esetében háromhavi bontásban legalább az előző év azonos háromhavi időszak esetszámának 20%-át teszi a beteg – ideértve a nevében eljáró orvost is – számára foglalhatóvá. (Az előző év azonos háromhavi időszaka az előző év időpontfoglalással érintett hónappal azonos hónapja, valamint az azt követő két hónap.)

Megjegyzés: A fentiekben leírtakat nem kell alkalmazni az országos gyógyintézet által nyújtott járóbeteg-szakellátásoknál.

Figyelemmel kell lenni arra, hogy a járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátást, ha az EESZT útján digitálisan elérhetővé tett betegfogadási időpontra történik az időpontfoglalás.

Továbbá célként kerül megfogalmazásra a módosításban, hogy a szolgáltatók ösztönzése céljából biztosítani kell az egyes képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat végző járóbeteg-szakellátók tervezett éves kerete megemelését, ha ezen vizsgálatok tekintetében biztosítják a digitális időpontfoglalási rendszer szolgáltatást. 

Erre tekintettel a röntgendiagnosztika, teljeskörű ultrahangdiagnosztika, gyermekradiológia, CT és MR diagnosztika vizsgálatokat végző járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató tervezett éves kerete – az egészségügyi szolgáltató teljesítményét is figyelembe véve – megemelhető, ha az egészségügyi szolgáltató ezen vizsgálatokra lehetővé teszi a digitális időpontfoglalási rendszer szolgáltatást. Az ilyen módon megemelt tervezett éves keretet az egészségügyi szolgáltató a fenti képalkotó diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére fordíthatja.

Végezetül meg kell említeni, hogy a módosítás céljai között szerepel, hogy a módosításban foglaltak teljesítésére átmeneti időt kell biztosítani arra tekintettel, hogy a járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók meg tudják tervezni az előírt időpont-kiajánlásokat. Erre tekintettel a fentiek leírt új szabályokat – ha elfogadásra kerülnek –, akkor a hatálybalépést követő második hónap első napjától kell majd alkalmazni.