A megváltozott munkaképességű személyek ellátásról szóló 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban: Mmtv.) 22. szakasza értelmében a rehabilitációs hozzájárulásra vonatkozó szabályok tekintetében megváltozott munkaképességűnek azt a munkavállalót kell tekinteni,
A szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény tekintetében a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LXXXII. törvény (a továbbiakban: Szocho tv.) 13. szakasza értelmében az a személy minősül megváltozott munkaképességűnek,
Mindkét kedvezménnyel kapcsolatban gyakran felmerülő kérdés, hogy mikortól és meddig jogosult a foglalkoztató az adott kedvezményre.
Amennyiben a kedvezményt a fogyatékossági támogatás vagy a vakok személyi járadékának a folyósítása alapozza meg, akkor egyértelmű a helyzet: a folyósítás tartama alatt élnek a kedvezmények.
A Szocho tv. mindezt azzal egészíti ki, hogy amennyiben az adókedvezmény érvényesítésének feltételei már nem teljesülnek, akkor az adókedvezmény a jogosultság megszűnését követő hónaptól nem vehető igénybe.
A komplex minősítés időbeli hatálya viszont mindkét kedvezmény esetében „fogósabb” kérdés.
Ezzel összefüggésben első helyen az Mmtv. 15/A. szakaszát kell megemlítenünk, amit az egyes szociális és gyermekvédelmi tárgyú, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait érintő törvények módosításáról szóló 2016. évi XXVI. törvény 36. szakasza iktatott be a jogszabályba. E törvényt azért nevezzük meg, mert a módosító szakaszhoz fűzött indoklás szerint a kiegészítés amiatt vált szükségessé, „mert jelenleg a megváltozott munkaképességhez kapcsolódó különféle ellátások, kedvezmények jogosultsági időtartama elcsúszik egymástól, amely a gyakorlatban kezelhetetlen és követhetetlen mind az ügyfelek, mind a foglalkoztatók számára.”
Az Mmtv. 15/A. § (1) bekezdése a kezdő napot határozza meg: a komplex minősítés időbeli hatálya azon közigazgatási hatósági eljárást lezáró érdemi döntést követő naptól kezdődik, amely során a komplex minősítést elvégezték. Ez alapján tehát a kedvezmények számításának első napja ettől az időponttól indul, még abban az esetben is, ha a komplex minősítés a megállapított egészségi állapot fennállását korábbi időre teszi.
Ami a komplex minősítés „záró dátumát” illeti, a törvény (2) bekezdése értelmében az a végleges egészségi állapotú, valamint az 5. § (2) bekezdése, a 19. § (1a) és (1b) bekezdése vagy a 38/C. § alapján a felülvizsgálat alól mentesülő személy esetén a megváltozott munkaképességű személy haláláig,
ca) rokkantsági ellátás került megállapításra, úgy a döntésben előírt felülvizsgálat alapján indult közigazgatási hatósági eljárást lezáró érdemi döntés keltéig,
cb) rokkantsági ellátás nem került megállapításra, vagy ellátás került megállapításra, de az a felülvizsgálat döntésben meghatározott időpontját megelőzően megszüntetésre került, úgy az előírt felülvizsgálat hónapjának utolsó napjáig tart.
Ugyanekkor az a) pontban foglaltakat pontosítja a törvény 39. szakasza, miszerint a 23-24. § alkalmazásában (tehát a rehabilitációs hozzájárulás vonatkozásában!) a törvény 33. §-a szerinti felülvizsgálattal érintett személyek esetében a felülvizsgálat alapján hozott jogerős döntést követő harmadik hónap első napjáig, a 38/C. § szerint a komplex minősítés alól mentesülő személyek esetében a rokkantsági ellátás időtartama alatt áll fenn.
Tehát, ha a felülvizsgálat alól – a „közelgő” nyugdíjkorhatár miatt – mentesült rokkantsági ellátásban részesülő személy rokkantsági ellátása megszűnik (erre a nyugdíj igénybevétele miatt kerül többnyire sor), akkor ezt követően nem vehető figyelembe a rehabilitációs hozzájárulás tekintetében megváltozott munkaképességű dolgozóként.
Ugyanakkor a végleges egészségi állapotú személy esetében elképzelhető, hogy nyugdíjas munkavállalóként is figyelembe vehető megváltozott munkaképességű dolgozóként a rehabilitációs hozzájárulás szempontjából.
A szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény vonatkozásában ennek nincs jelentősége, hiszen az nyugdíjas munkavállaló jövedelme nem képez adóalapot.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól