Ez a tartalom 635 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
2021-ben egy minimálbéres dolgozó foglalkoztatása havonta 195 858 forintjában került a munkáltatónak abban az esetben, ha semmilyen kedvezményre nem volt jogosult utána, a garantált bérminimumnak megfelelő munkabér ellenében történő foglalkoztatás pedig havi 256 230 forint költséget jelentett.
Nézzük meg, hogy hogyan alakulnak ezek a számok a 2022-es évben, annak tudatában, hogy a jelentős költségnövekedés csökkentése érdekében a szociális hozzájárulási adó 15,5 százalékos mértéke 2022. január 1-től 13 százalékra csökkent, az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást pedig teljes mértékben eltörölték, azaz összesen 4 százalékkal csökkent a munkáltatói közterhek százalékos mértéke.
A szociális hozzájárulási adó csökkentésével és a szakképzési hozzájárulás eltörlésével havonta dolgozónként 8 000 forinttal kevesebb közterhet kell fizetni egy minimálbéres dolgozó után, mint e nélkül kellett volna, de a tavalyihoz képest így is 30 142 forinttal több kerül a foglalkoztatás, ami mindenképpen jelentősnek mondható.
A 260 000 forintos garantált bérminimum tehát havi 293 800 forintos költséget jelent a munkáltató számára, amelynek közel 60 százalékát, 172 900 forintot visz haza a munkavállaló, 120 900 forint pedig közteherként bekerül az államkassza különböző zsebeibe. A közterhek csökkentése nélkül ez a költség is magasabb lenne, pontosan 10 400 forinttal, viszont a tavalyihoz képest még így is magas, 37 570 forintos a növekedés.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a közterhek csökkentése jelent ugyan némi kompenzációt, de a minimálbér és a garantált bérminimum nagymértékű emelése még így is számottevően megterheli a munkáltatókat.
A minimálbér összege ráadásul kihat – többek között – az egyéni és társas vállalkozók minimum közterheinek összegére is, így a mikro, kis- és középvállalkozások nehéz helyzetbe kerülhetnek az emeléssel.
A minimálbérről született megállapodásról szóló közleményben található viszont egy mondat, ami nyújthat némi reményt a foglalkozatóknak. „A megállapodás-tervezet szerint a kormány a mindenkori termelékenység, versenyképesség és gazdasági növekedés függvényében, a költségvetés teherbíró-képességére tekintettel folytatja az élőmunka közterheinek visszaszorítását.”
Számíthatunk tehát további közteher-csökkentésekre, amelyek talán segíthetnek enyhíteni a minimálbér és a garantált bérminimum nagymértékű emelésének hatásait.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól