A végrehajtási folyamatot érintő kielégítési sorrend

2024. 08. 14.

A végrehajtási eljárásokat szabályozó pontos és hatékony kielégítési sorrend megismerése kulcsfontosságú. Hogyan oszlik el a befolyt összeg az adósságok és költségek között? Mi a prioritási sorrend? Cikkünk részletesen tárgyalja a végrehajtási folyamatok során alkalmazott jogi szabályokat és a követelések kielégítésének kötelezően alkalmazandó sorrendjét.

A végrehajtási eljárás során befolyt összegeket meghatározott sorrendben kell felosztani és kifizetni. Ez a sorrend biztosítja, hogy a különböző típusú követelések és költségek megfelelő módon kerüljenek kielégítésre. A következőkben részletezzük a jogszerű kielégítési sorrendet.

A végrehajtásból származó bevételből először az adott végrehajtási eljárási költségeket kell fedezni, különös tekintettel a ki nem fizetett végrehajtási illetékre és a megelőlegezett költségekre, amelyeket az eljárást kezdeményező szerv előlegezett.

A gyermektartásdíj-követelések, valamint a 4/2009/EK tanácsi rendelet és a hágai tartási egyezmény szerinti tartási igények végrehajtása során a követeléseket prioritásként kell kezelni, vagyis ezeket a végrehajtási költségek előtt kell kielégíteni. Ez alól kivételt képeznek azok a követelések, amelyek közjegyzői okiraton vagy fizetési meghagyáson alapulnak. Ezek a végrehajtási költségeket követően kerülnek kifizetésre. Eközben az eljárás során befolyt összegekből az ügygazda végrehajtót megilleti a tevékenységéért járó díjazás, költségtérítés, valamint a behajtási jutalék.

A végrehajtási folyamatban szereplő fizetési kötelezettségek sorrendjéről a Vht. 165. §-a rendelkezik. A sorrendet akkor kell figyelembe venni, ha a befolyó összeg nem fedezi a teljes követelési összeget. Ezesetben a kielégítési sorrendet a törvény az alábbiak szerint határozza meg:

  1. gyermektartásdíj,
  2. jogszabályon alapuló egyéb tartásdíj,
  3. munkavállalói munkabér és a vele azonos elbírálás alá eső járandóság (Vht. 65. és 66. §),
  4. polgári perben vagy büntetőeljárás során az adóssal szemben, bűncselekmény következtében keletkezett és a sértett magánszemély javára megítélt polgári jogi igény,
  5. a büntető- és a büntetésvégrehajtási, valamint szabálysértési eljárás során az adóssal szemben megállapított, az állam javára fizetendő összeg, beleértve a vagyonelkobzásból eredő követeléseket (kivéve a polgári jogi igényeket),
  6. adó, társadalombiztosítási követelés és más köztartozás,
  7. egyéb követelés,
  8. a végrehajtási eljárásban kiszabott rendbírság.

    Az azonos pontok alá tartozó több követelés sorrendjét a letiltási okirat munkáltatóhoz történő beérkezésének időbeli sorrendje szerint kell meghatározni úgy, hogy figyelembe vesszük, melyik letiltás vonatkozik az egyes követelésekre. A bíróság kivételt képező esetekben elrendelheti, hogy az a)–e) pontokba tartozó több követelést arányosan kell kielégíteni. A Vht. 167. §-a kimondja, hogy a fent leírt sorrendben előbb álló követelés teljes kielégítése után lehet a sorrendben hátrább álló követelést kielégíteni.

A végrehajtási eljárás során befolyt összegek felosztása és kifizetése tehát szigorú sorrend alapján történik. Az elsődleges cél a felmerült végrehajtási költségek fedezése, majd a tartási igények kielégítése. Végül az ügygazda végrehajtó díjazása következik. Ez a sorrend biztosítja a végrehajtási folyamat tisztaságát és igazságosságát.

Adópraxis (2024-08-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!