A végrehajtási eljárások során a fizetési kötelezettségek teljesítése sok esetben jelentős terhet róhat az adósra. Azonban számos jogszabályi lehetőség áll rendelkezésre, amelyekkel enyhíthetők ezek a terhek, és különböző kedvezmények vehetők igénybe. A következőkben bemutatjuk a legfontosabb fizetési kedvezményeket.
A Vht. 52/A. § értelmében a részletfizetési kedvezmény lehetővé teszi, hogy a végrehajtás alatt álló összeg egy részét több kisebb részletben fizesse meg az adós, kivéve az adótartozást és az adók módjára behajtandó köztartozást. Ennek igénylése során az adósnak kérelmet kell benyújtania a végrehajtónál, amelyben részletesen indokolja, miért van szüksége a részletfizetésre. Az adósnak be kell mutatnia pénzügyi helyzetét is, igazolva, hogy a teljes összeg egy összegben történő megfizetése aránytalan nehézséget okozna számára. A végrehajtó a benyújtott kérelem és a pénzügyi helyzet alapján dönt a részletfizetési kedvezmény engedélyezéséről. A részletfizetési feltételeket rögzítő jegyzőkönyv ellen a felek végrehajtási kifogás formájában fellebbezhetnek. A végrehajtást kérőnek a részletfizetésről szóló jegyzőkönyv kézhezvétele után 15 nap áll rendelkezésére, hogy írásban értesítse a végrehajtót, ha nem ért egyet annak tartalmával. Emellett javaslatot tehet a részlet összegére és további biztosítékokat kérhet az adóstól a teljesítés biztosítása érdekében.
Emellett a fizetési halasztás lehetőséget biztosít arra, hogy az adós későbbi időpontban teljesítse fizetési kötelezettségét. A halasztás általában akkor engedélyezhető, ha az adós átmeneti pénzügyi nehézségekkel küzd, de várhatóan javul a helyzete.
Cikkünk a munkáltatók felelősségét tárgyalja az alkalmazottjuk végrehajtási eljárásba kerülése esetén. A munkáltatónak pontosan ismernie kell azokat a jogszabályokat és szabályozásokat, amelyek meghatározzák, hogyan kell eljárni a munkabér levonása és a végrehajtási eljárás során. Cikkünkben áttekintjük, milyen lépéseket kell tennie a munkáltatónak ilyen helyzetekben.
A végrehajtás felfüggesztése lehetőséget biztosít arra, hogy a végrehajtási eljárás időlegesen megszakadjon. A felfüggesztés akkor engedélyezhető, ha az adós átmeneti pénzügyi nehézségekkel küzd, de várhatóan javul a helyzete, vagy ha jogi eljárás folyamatban van, amely befolyásolhatja a végrehajtás kimenetelét. A bíróság vagy a végrehajtó mérlegeli a kérelmet és a benyújtott indokokat, majd dönt a felfüggesztés engedélyezéséről.
Az adós és a hitelező egyezséget köthet, amely alapján módosítják a végrehajtás feltételeit. Az egyezséget az adós vagy a hitelező kezdeményezheti. Az egyezség tartalmazhatja a fizetési feltételek módosítását, a fizetési ütemezés megváltoztatását vagy a követelés részleges elengedését. Az egyezséget a bíróságnak jóvá kell hagynia, hogy jogerőre emelkedjen. Egyedül a végrehajtást kérő, azaz a követelés jogosultja határozhat úgy, hogy a tartozást vagy annak egy részét elengedi. Amennyiben a végrehajtást kérő ilyen méltányos döntést hoz, írásban értesíti a végrehajtót, aki ezt követően köteles ennek megfelelően eljárni. A végrehajtási szabályok szerint a végrehajtó nem, csak a végrehajtást kérő gyakorolhat méltányossági eljárást.
A végrehajtási eljárás során igénybe vehető fizetési kedvezmények jelentős segítséget nyújthatnak az adósnak a pénzügyi terhek enyhítésében. Az adósoknak érdemes alaposan tájékozódniuk és szükség esetén kérelmezniük a megfelelő kedvezményeket. A kedvezmények igénybevételéhez szükséges lépések és feltételek pontos ismerete elengedhetetlen a pozitív elbíráláshoz.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól