A Mt. alapján az anya 24 hét egybefüggő szülési szabadságra jogosult, ebből 2 hetet kötelező kivennie. Ez a szabadság azon munkavállalónak is jár, aki az anya távollétében gondozza a gyermeket. A szülési szabadság legfeljebb 4 héttel a szülés várható időpontja kezdhető meg. A munkáltató dönti el a szabadság kiadásának időpontját, de a döntésbe a munkavállaló is bevonható. Koraszülöttek esetén a szabadság később is igénybe vehető. A szülési szabadság alatt felmondási tilalom áll fenn.
Az apa gyermeke születése után 10 munkanap pótszabadságot vehet igénybe. Ez a szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal. A pótszabadság 5 napjára a munkavállaló teljes távolléti díjat kap, a többi napra 40%-ot. Az igényléshez a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, örökbefogadás esetén gyámhatósági határozatot kell bemutatni. A munkáltatónak nyilvántartást kell vezetnie az apasági szabadságról és a kapcsolódó díjazásról.
A munkavállaló fizetés nélküli szabadságra jogosult gyermeke 3 éves koráig, amely különleges esetben 10 éves korig is meghosszabbítható. A szabadság megszűnik, ha a gyermek meghal, átmeneti vagy tartós nevelésbe kerül, vagy szociális intézménybe helyezik. A gyermekgondozási díjat vagy segélyt igénylő munkavállaló a fizetés nélküli szabadság ideje alatt felmondási tilalom alá esik.
A CSED a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra, 168 napra jár az anyának, amennyiben a szülés előtti két évben rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. A CSED nem jár a biztosítottnak, ha keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha az jövedelem korábbi munkából származik.
A CSED mértéke a jövedelemtől függ, a munkavállaló a megállapított napi jövedelem 70%-ára jogosult. Az ellátás adóköteles, és egyéb juttatásokkal együtt számítandó ki.
A CSED igénylése során a „Kérelem csecsemőgondozási díj iránt” nevű nyomtatványt kell kitölteni, amit aktív biztosítási jogviszony esetén a munkáltatónak, a jogviszony megszűnése után pedig a helyi kormányhivatalnak kell benyújtani. Ha a munkáltatónak nincs saját kifizetőhelye, a kormányhivatallal kell együttműködnie.
A GYED-re jogosult lehet az a szülő, aki a gyermek születését megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezett, és gyermekét saját háztartásában neveli. A jogosultak körébe tartozik a vér szerinti szülő, az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, valamint a gyám.
A GYED a CSED lejártát követően vehető igénybe, legfeljebb a gyermek 2 éves koráig (ikrek esetén 3 éves korig). A GYED összege a CSED-hez hasonlóan kerül kiszámításra, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.
A GYED időtartama alatt a szülő nem végezhet keresőtevékenységet. Az ellátás folyósítása alatti kereseti korlátozások alól kivételt képez, ha a szülő más, nem munkavégzésből származó jövedelmet kap. A jogosultság feltétele, hogy a gyermek nappali ellátásának biztosítása a családi háztartásban történjen.
A munkáltató közreműködik a GYED kérelmezési folyamatában, különösen akkor, ha kifizetőhelyet üzemeltet. Ezesetben a munkáltató a dolgozó által benyújtott kérelmet és igazolásokat 5 napon belül továbbítja a kifizetőhelynek. Ha a munkáltató nem rendelkezik kifizetőhellyel, akkor az egészségbiztosító által előírt, a személyre szabott ügyintézési felületen (SZÜF) elérhető űrlapon elektronikusan nyújthatja be a kérelmet.
Ide tartozik például az anyasági támogatás, amely a szülést követően jár annak a nőnek, aki várandóssága alatt legalább 4 alkalommal vett részt terhesgondozáson, vagy koraszülés esetén legalább egyszer. Az anyasági támogatás bizonyos feltételekkel a gyám vagy az örökbefogadó szülő számára is igényelhető. További ellátás a gyermekgondozási segély (GYES), amelyet a szülő vagy a gyám a gyermek 3 éves koráig igényelhet, ikergyermekek esetén pedig a tankötelessé válásuk évének végéig. Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén a GYES 10 éves korig jár. Az ellátások igénylése történhet postai úton, személyesen a kormányhivatalnál vagy elektronikusan a SZÜF felületen keresztül.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól