A gyermek születéséhez kapcsolódó munkajogi szabályok

2024. 11. 14.

A munkáltatónak meghatározott jogi kötelezettségei vannak a gyermek születéséhez kapcsolódó szabadságok és ellátások biztosítása terén. A szülési és apaszabadságok, valamint a CSED és GYED támogatások biztosítása elősegíti a jogszabályoknak való megfelelést, és támogatja a munkavállalók megtartását a családtámogatási időszakban.

Szülési szabadság

A Mt. alapján az anya 24 hét egybefüggő szülési szabadságra jogosult, ebből 2 hetet kötelező kivennie. Ez a szabadság azon munkavállalónak is jár, aki az anya távollétében gondozza a gyermeket. A szülési szabadság legfeljebb 4 héttel a szülés várható időpontja kezdhető meg. A munkáltató dönti el a szabadság kiadásának időpontját, de a döntésbe a munkavállaló is bevonható. Koraszülöttek esetén a szabadság később is igénybe vehető. A szülési szabadság alatt felmondási tilalom áll fenn.

Apasági szabadság

Az apa gyermeke születése után 10 munkanap pótszabadságot vehet igénybe. Ez a szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal. A pótszabadság 5 napjára a munkavállaló teljes távolléti díjat kap, a többi napra 40%-ot. Az igényléshez a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, örökbefogadás esetén gyámhatósági határozatot kell bemutatni. A munkáltatónak nyilvántartást kell vezetnie az apasági szabadságról és a kapcsolódó díjazásról.

Fizetés nélküli szabadság gyermek gondozása céljából

A munkavállaló fizetés nélküli szabadságra jogosult gyermeke 3 éves koráig, amely különleges esetben 10 éves korig is meghosszabbítható. A szabadság megszűnik, ha a gyermek meghal, átmeneti vagy tartós nevelésbe kerül, vagy szociális intézménybe helyezik. A gyermekgondozási díjat vagy segélyt igénylő munkavállaló a fizetés nélküli szabadság ideje alatt felmondási tilalom alá esik.

Csecsemőgondozási díj (CSED)

A CSED a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra, 168 napra jár az anyának, amennyiben a szülés előtti két évben rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. A CSED nem jár a biztosítottnak, ha keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha az jövedelem korábbi munkából származik.
A CSED mértéke a jövedelemtől függ, a munkavállaló a megállapított napi jövedelem 70%-ára jogosult. Az ellátás adóköteles, és egyéb juttatásokkal együtt számítandó ki. 
A CSED igénylése során a „Kérelem csecsemőgondozási díj iránt” nevű nyomtatványt kell kitölteni, amit aktív biztosítási jogviszony esetén a munkáltatónak, a jogviszony megszűnése után pedig a helyi kormányhivatalnak kell benyújtani. Ha a munkáltatónak nincs saját kifizetőhelye, a kormányhivatallal kell együttműködnie.

 

A gyermekes munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban ajánljuk olvasónk figyelmébe Horváth-Farkas Zsuzsanna adó- és társadalombiztosítási szakértőnk legfrissebb 70 oldalas szakmai útmutatóját 29 gyakorlati kérdéssel és válasszal. A PDF útmutatót innen tudja letölteni díjmentesen!


Gyermekgondozási díj (GYED)

A GYED-re jogosult lehet az a szülő, aki a gyermek születését megelőző két évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkezett, és gyermekét saját háztartásában neveli. A jogosultak körébe tartozik a vér szerinti szülő, az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, valamint a gyám.

A GYED a CSED lejártát követően vehető igénybe, legfeljebb a gyermek 2 éves koráig (ikrek esetén 3 éves korig). A GYED összege a CSED-hez hasonlóan kerül kiszámításra, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.
A GYED időtartama alatt a szülő nem végezhet keresőtevékenységet. Az ellátás folyósítása alatti kereseti korlátozások alól kivételt képez, ha a szülő más, nem munkavégzésből származó jövedelmet kap. A jogosultság feltétele, hogy a gyermek nappali ellátásának biztosítása a családi háztartásban történjen.


Munkáltató közreműködése a GYED-kérelem benyújtása során


A munkáltató közreműködik a GYED kérelmezési folyamatában, különösen akkor, ha kifizetőhelyet üzemeltet. Ezesetben a munkáltató a dolgozó által benyújtott kérelmet és igazolásokat 5 napon belül továbbítja a kifizetőhelynek. Ha a munkáltató nem rendelkezik kifizetőhellyel, akkor az egészségbiztosító által előírt, a személyre szabott ügyintézési felületen (SZÜF) elérhető űrlapon elektronikusan nyújthatja be a kérelmet. 


A szüléshez kapcsolódó családtámogatási ellátások

Ide tartozik például az anyasági támogatás, amely a szülést követően jár annak a nőnek, aki várandóssága alatt legalább 4 alkalommal vett részt terhesgondozáson, vagy koraszülés esetén legalább egyszer. Az anyasági támogatás bizonyos feltételekkel a gyám vagy az örökbefogadó szülő számára is igényelhető. További ellátás a gyermekgondozási segély (GYES), amelyet a szülő vagy a gyám a gyermek 3 éves koráig igényelhet, ikergyermekek esetén pedig a tankötelessé válásuk évének végéig. Tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén a GYES 10 éves korig jár. Az ellátások igénylése történhet postai úton, személyesen a kormányhivatalnál vagy elektronikusan a SZÜF felületen keresztül.

Adópraxis (2024-11-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!