Gyermekápolási táppénz munkahelyi kezelése - támogatás a családos munkavállalóknak

2024. 11. 14.

A gyermekápolási táppénz hasznos támogatást nyújt azoknak a szülőknek, akik beteg gyermeküket ápolják. A GYÁP szabályozása pontos kereteket ad a munkavállalóknak és munkáltatóknak. Kiemelt jelentőséggel bírnak a jogosultság feltételei, a kérelmezés lépései és a támogatás időtartama. Az ellátás igénylésének menete egyszerű, de pontos adminisztrációt igénylő feladat.

A gyermekápolási táppénzre való jogosultság

A gyermekápolási táppénzre (GYÁP) azon munkavállalók jogosultak, akik 12 év alatti gyermekük ápolása miatt keresőképtelenné válnak. Súlyos fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg gyermekeknél ez a korhatár magasabb lehet. 
A jogosultság három alapfeltétele a munkavállaló biztosítási jogviszonyának fennállása, a járulékfizetési kötelezettsége, és orvos által igazolt keresőképtelensége. E feltételek együttes teljesülése biztosítja a szülő számára a táppénz igénybevételének lehetőségét, amennyiben beteg gyermekét ápolja.
Keresőképtelennek számít az a szülő, aki otthon ápolja a beteg, 12 évesnél fiatalabb gyermekét, ha a saját háztartásában él, vagy ha kórházi kezelés ideje alatt a gyermek mellett tartózkodik. 1 évesnél fiatalabb kórházban ápolt gyermek szoptatása esetén az anya szintén keresőképtelennek minősül. 
A szülői státusz tekintetében a jogosultak körébe tartozik a vér szerinti, örökbefogadó szülő, a velük együtt élő házastárs, nevelőszülő, helyettes szülő, gyám, valamint az a személy, aki a háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni. A közös háztartásban élő gyermek esetén mindegyik szülő külön-külön jogosult lehet gyermekápolási táppénzre a törvény által meghatározott időtartamra.


Gyermekápolási táppénz igénylése

Elsőként a munkavállalónak be kell szereznie a gyermek háziorvosa által kiállított orvosi igazolást, amely igazolja a gyermek betegségét és az otthoni ápolás szükségességét. Az igazoláson szerepelnie kell a szülő és a gyermek adatainak, illetve az 5-ös keresőképtelenségi kódnak. Ezt az igazolást, valamint az ellátás iránti kérelmet a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, aki köteles ezeket nyilvántartani. A Kérelem nyomtatvány a Magyar Államkincstár honlapján megtalálható.
Ezt követően a munkáltatónak továbbítania kell az igazolást és a szükséges kiegészítő adatokat a társadalombiztosítási szerv felé. Fontos, hogy a munkáltató tájékoztassa a munkavállalót az igénylés aktuális állapotáról, valamint biztosítsa a táppénz folyósításának időbeni elindítását.

 

A gyermekes munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban ajánljuk olvasónk figyelmébe Horváth-Farkas Zsuzsanna adó- és társadalombiztosítási szakértőnk legfrissebb 70 oldalas szakmai útmutatóját 29 gyakorlati kérdéssel és válasszal. A PDF útmutatót innen tudja letölteni díjmentesen!

 

Munkáltató közreműködése a gyermekápolási táppénz iránti kérelem benyújtása során

A munkáltató kizárólag elektronikusan, a magyarorszag.hu felületen (SZÜF) található „Igénybejelentés az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra és a baleseti táppénzre, valamint a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátásokra” című, EB_IGBEJ_01 azonosítójú űrlapon keresztül nyújthatja be a kérelmet. Az űrlap az „Egészségügy” főcsoport „Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai” alcsoportjában található.

A GYÁP folyósításának időtartama


A gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama elsősorban a gyermek életkorától függ, valamint attól, hogy a szülő egyedülálló-e. Egyedülállónak minősülnek többek között azok a személyek, akik hajadonok, nőtlenek, özvegyek, elváltak, illetve akik külön élnek házastársuktól, kivéve, ha élettársi kapcsolatban élnek.


A GYÁP napjainak meghatározása


Az 1 évesnél fiatalabb gyermekek esetében a gyermekápolási táppénz időbeli korlátozás nélkül jár a gyermek 1 éves koráig. Az 1-3 év közötti gyermekek után a szülő évente legfeljebb 84 nap táppénzre jogosult. A 3-6 év közötti gyermekek esetében a szülői jogosultság évi 42 napra korlátozódik, míg a 6-12 év közötti gyermekek után évente legfeljebb 14 nap vehető igénybe. Amennyiben a szülő egyedülálló, a gyermek korától függően a gyermekápolási táppénz napjainak a kétszerese vehető igénybe. A táppénzes napok számítása a gyermek születésnapjától a következő születésnapig terjedő időszakra vonatkozik, nem pedig a naptári évre.
Ha a gyermek súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg, a szülők számára kedvezőbb feltételek érvényesülnek, mivel ebben az esetben évente 84 napra jogosultak táppénzre, függetlenül a gyermek életkorától.
Több gyermek esetén a napok száma gyermekenként külön-külön kerül meghatározásra. Így, ha a munkavállalónak több gyermeke betegszik meg egy évben, akkor a rendelkezésre álló napok összevonhatóak, de nem haladhatják meg a gyermekenkénti éves korlátot.

Adópraxis (2024-11-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!