A gyermekápolási táppénzre (GYÁP) azon munkavállalók jogosultak, akik 12 év alatti gyermekük ápolása miatt keresőképtelenné válnak. Súlyos fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg gyermekeknél ez a korhatár magasabb lehet.
A jogosultság három alapfeltétele a munkavállaló biztosítási jogviszonyának fennállása, a járulékfizetési kötelezettsége, és orvos által igazolt keresőképtelensége. E feltételek együttes teljesülése biztosítja a szülő számára a táppénz igénybevételének lehetőségét, amennyiben beteg gyermekét ápolja.
Keresőképtelennek számít az a szülő, aki otthon ápolja a beteg, 12 évesnél fiatalabb gyermekét, ha a saját háztartásában él, vagy ha kórházi kezelés ideje alatt a gyermek mellett tartózkodik. 1 évesnél fiatalabb kórházban ápolt gyermek szoptatása esetén az anya szintén keresőképtelennek minősül.
A szülői státusz tekintetében a jogosultak körébe tartozik a vér szerinti, örökbefogadó szülő, a velük együtt élő házastárs, nevelőszülő, helyettes szülő, gyám, valamint az a személy, aki a háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni. A közös háztartásban élő gyermek esetén mindegyik szülő külön-külön jogosult lehet gyermekápolási táppénzre a törvény által meghatározott időtartamra.
Elsőként a munkavállalónak be kell szereznie a gyermek háziorvosa által kiállított orvosi igazolást, amely igazolja a gyermek betegségét és az otthoni ápolás szükségességét. Az igazoláson szerepelnie kell a szülő és a gyermek adatainak, illetve az 5-ös keresőképtelenségi kódnak. Ezt az igazolást, valamint az ellátás iránti kérelmet a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, aki köteles ezeket nyilvántartani. A Kérelem nyomtatvány a Magyar Államkincstár honlapján megtalálható.
Ezt követően a munkáltatónak továbbítania kell az igazolást és a szükséges kiegészítő adatokat a társadalombiztosítási szerv felé. Fontos, hogy a munkáltató tájékoztassa a munkavállalót az igénylés aktuális állapotáról, valamint biztosítsa a táppénz folyósításának időbeni elindítását.
A munkáltató kizárólag elektronikusan, a magyarorszag.hu felületen (SZÜF) található „Igénybejelentés az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra és a baleseti táppénzre, valamint a méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátásokra” című, EB_IGBEJ_01 azonosítójú űrlapon keresztül nyújthatja be a kérelmet. Az űrlap az „Egészségügy” főcsoport „Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai” alcsoportjában található.
A gyermekápolási táppénz folyósításának időtartama elsősorban a gyermek életkorától függ, valamint attól, hogy a szülő egyedülálló-e. Egyedülállónak minősülnek többek között azok a személyek, akik hajadonok, nőtlenek, özvegyek, elváltak, illetve akik külön élnek házastársuktól, kivéve, ha élettársi kapcsolatban élnek.
Az 1 évesnél fiatalabb gyermekek esetében a gyermekápolási táppénz időbeli korlátozás nélkül jár a gyermek 1 éves koráig. Az 1-3 év közötti gyermekek után a szülő évente legfeljebb 84 nap táppénzre jogosult. A 3-6 év közötti gyermekek esetében a szülői jogosultság évi 42 napra korlátozódik, míg a 6-12 év közötti gyermekek után évente legfeljebb 14 nap vehető igénybe. Amennyiben a szülő egyedülálló, a gyermek korától függően a gyermekápolási táppénz napjainak a kétszerese vehető igénybe. A táppénzes napok számítása a gyermek születésnapjától a következő születésnapig terjedő időszakra vonatkozik, nem pedig a naptári évre.
Ha a gyermek súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg, a szülők számára kedvezőbb feltételek érvényesülnek, mivel ebben az esetben évente 84 napra jogosultak táppénzre, függetlenül a gyermek életkorától.
Több gyermek esetén a napok száma gyermekenként külön-külön kerül meghatározásra. Így, ha a munkavállalónak több gyermeke betegszik meg egy évben, akkor a rendelkezésre álló napok összevonhatóak, de nem haladhatják meg a gyermekenkénti éves korlátot.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól