Gyermeket nevelő munkavállalók szja és járulék kedvezményei

2024. 11. 14.

A gyermeket nevelő munkavállalók kedvezményeinek – a családi kedvezmény, a 30 év alatti anyák kedvezménye és a NÉTAK – kezelése pontos adminisztrációt igényel a munkáltató részéről, ami a jogszabályi megfelelés mellett hozzájárul a munkavállalók elégedettségéhez is.

A magánszemélyek összevont adóalapja többféle kedvezménnyel csökkenthető, amelyek közül néhányat kizárólag a gyermeket nevelő munkavállalók vehetnek igénybe. A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, a 30 év alatti anyák kedvezménye és a családi kedvezmény adó- és járulékkedvezmény formájában is igénybe vehetők. Fontos, hogy a családi pótlék összege független a szülők jövedelmétől, ellentétben az adó- és járulékkedvezményekkel, amelyek csak adó/járulékalap esetén vehetők igénybe.

Amennyiben a jogosultsági feltételek fennállnak, az anya akár több adókedvezményt is érvényesíthet, és bizonyos esetekben a családi járulékkedvezmény is igénybe vehető. Az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmények együttes összege legfeljebb az összevont adóalap adójának összegéig terjedhet. Az Szja tv. az adóalap csökkentésére vonatkozó kötelező sorrendet állít fel: 

  • Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye,
  • 25 év alatti fiatalok kedvezménye, 
  • 30 év alatti anyák kedvezménye, 
  • Személyi kedvezmény, 
  • Első házasok kedvezménye, 
  • Családi kedvezmény.

Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye (NÉTAK)

A NÉTAK elsőbbségi sorrendben érvényesíthető az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre. A kedvezmény igénybevételére nincs jövedelemkorlát, így minden jogosultsági hónapban az adott jövedelmekre alkalmazható. A NÉTAK-ra azok a vér szerinti vagy örökbefogadó anyák minősülnek, akik négy vagy több gyermeket nevelnek, és a családi pótlékra jogosultságuk legalább 12 éven keresztül fennállt. Ezt a kedvezményt az egyedülálló apa akkor sem veheti igénybe, ha egyébként teljesítené a feltételeket.

A kedvezmény munkaviszonyból, közfoglalkoztatási jogviszonyból vagy szociális ellátásokból származó jövedelmekre érvényesíthető, ideértve a táppénzt és a CSED-et is. Ha a magánszemély jövedelme többféle forrásból származik, és csak részben jogosult a kedvezményre, akkor az összeget bevételarányosan kell kiszámítani. A kedvezmény igénybevételére vonatkozó adóelőleg-nyilatkozat addig marad érvényben, amíg a munkavállaló új nyilatkozatot nem tesz, de a kedvezmény jogosulatlan igénybevétele esetén az adókülönbözetet és annak 12%-os bírságát meg kell fizetni.

30 év alatti anyák kedvezménye

A 30 év alatti anyák kedvezménye azoknak a fiatal anyáknak biztosít adóalap-kedvezményt, akik 25 éves kortól vér szerinti vagy örökbefogadott gyermekük után, illetve várandósság esetén a magzat után családi kedvezményre jogosultak. A kedvezmény a gyermek születése utáni hónaptól, de legfeljebb a 30. életév betöltéséig vehető igénybe a NÉTAK-kal megegyező jövedelmekre, 2024-ben havi 559.100 Ft-os összegig.

 

A gyermekes munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban ajánljuk olvasónk figyelmébe Horváth-Farkas Zsuzsanna adó- és társadalombiztosítási szakértőnk legfrissebb 70 oldalas szakmai útmutatóját 29 gyakorlati kérdéssel és válasszal. A PDF útmutatót innen tudja letölteni díjmentesen!

 

A kedvezmény a bérként meghatározott jövedelmekre is érvényes, így például a CSED és GYED esetében is alkalmazható. A kedvezményt az adóelőleg-nyilatkozat benyújtásával a munkáltatón keresztül év közben is érvényesítheti a fiatal anya, de dönthet úgy is, hogy csak az éves adóbevallás során veszi igénybe. Ha 10.000 Ft-ot meghaladó befizetési különbözet keletkezik, a különbözetre 12% bírságot kell fizetni

Családi adókedvezmény

A családi adókedvezmény a családok jövedelemadó-kötelezettségét csökkenti az összevont adóalapból, az eltartottak számától függően: 1 eltartott esetén havi 66.670 Ft, 2 eltartott esetén 133.330 Ft, 3 vagy több eltartott esetén 220.000 Ft. Ha az eltartott gyermek tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos, a kedvezmény összege havi 66.670 Ft-tal növekedhet.

A jogosult és a vele közös háztartásban élő megoszthatják a kedvezményt. Ezt az adóbevallásban közös nyilatkozatukban kell jelezniük. Fel kell tüntetni a kedvezmény összegét és a megosztás módját. A családi járulékkedvezmény az adóalapot meghaladó kedvezmény összegének 15%-ával csökkenti a társadalombiztosítási járulékot.

Adópraxis (2024-11-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!