Gyod melletti vállalkozói tevékenység

Folytatható-e GYOD (gyermekek otthongondozási díja) státusz mellett vállalkozói tevékenység a GYOD elvesztése nélkül? Ha igen, van-e valamilyen különös korlátozás a tevékenységre vonatkozóan és milyen járulékfizetési kötelezettségek keletkeznek?

Nem jár a gyermekek otthongondozási díja annak, aki keresőtevékenységet folytat és munkaideje – az otthon történő munkavégzés kivételével – a napi 4 órát meghaladja.

A fenti szabály kapcsán meg kell jegyezni, hogy amennyiben a gyermekek otthongondozási díjában részesülő vállalkozó a vállalkozói tevékenységét otthonról folytatja, semmilyen korlátozást nem kell szembenéznie. Továbbá a munkaidő munkaviszonyban alkalmazandó fogalom. Mindezek alapján álláspontunk szerint, a vállalkozói tevékenységnél nincs munkaidő.

A 2019. évi CXXII. törvény 40. § (4) bekezdés b) pontja alapján, nem kell megfizetni a minimális alapok szerint a társadalombiztosítási járulékot, amíg az egyéni vállalkozó gyermekek otthongondozási díjában részesül, kivéve, ha a gyermekek otthongondozási díjának fizetési időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja. 
Azaz, 

ha az egyéni vállalkozó a gyermekek otthongondozási díja alatt folytatja az egyéni vállalkozói tevékenységét, akkor ebben az időszakban legalább a minimális alapból kell fizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót.

Minimális alap: 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékfizetés alapja havonta legalább a minimálbér, szakképzettséget igénylő tevékenység esetén a garantált bérminimum, míg a 13 százalék szociális hozzájárulási adó alapja legalább a minimálbér 112,5 százaléka, szakképzettséget igénylő tevékenység esetén a garantált bérminimum 112,5 százaléka.
A fenti minimális alapok szerint kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot és a szociális hozzájárulási adót akkor is, ha a vállalkozónak nincsen jövedelme. Ha az szja alapot képező jövedelme meghaladja a fenti minimális alapot, akkor ez a jövedelem képezi a társadalombiztosítási járulék és a szociális hozzájárulási adó alapját.
Kisadózás: Nincs olyan, hogy másodállású kisadózó. A kisadózásról szóló törvény alapján, a kisadózást csak egyéni vállalkozó választhatja, aki egyben főfoglalkozásúnak minősül. Gyermekek otthongondozási díjának folyósítása alatt az egyéni vállalkozó dolgozhat főfoglalkozású kisadózóént és havonta 50 000 forint tételes adót kell megfizetnie.