Az örökbefogadó szülőkre az örökbefogadást követően munkajogilag, illetve a közterhek kedvezményei vonatkozásában a vér szerinti szülőkre vonatkozó juttatásokhoz hasonló kedvezmények érvényesek.
Az örökbefogadás előkészítése során az örökbefogadható gyermekekkel kapcsolatos dokumentációt a Magyar Államkincstár „Gyermekeink védelmében” informatikai rendszere kezeli. A gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyermekek esetében a területi gyermekvédelmi szakszolgálat végzi az örökbefogadás előkészítését a gyámhivatal határozata alapján. Miután a gyermek számára megfelelő örökbefogadó szülők kiválasztásra kerülnek, megkezdődik a barátkozási folyamat. Ekkor a munkavállaló évente legfeljebb 10 munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, hogy személyesen találkozhasson a gyermekkel. Ez idő alatt távolléti díjra jogosult.
Örökbefogadó apa apaszabadsága
Az örökbefogadó apa jogosult tíz munkanap apaszabadságra, amelyet legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig, a kérésének megfelelő időpontban, és legfeljebb két részletben kell kiadni. Az apasági szabadságra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a vér szerinti apák esetében.
A munkáltatónak biztosítania kell a fizetés nélküli szabadság lehetőségét az örökbefogadó szülők számára. A munkavállaló – örökbefogadott gyermeke gondozása céljából – jogosult fizetés nélküli szabadságra a gyermek gondozásba történő kihelyezésének kezdő időpontjától számított 3 évig, illetve 3 évesnél idősebb gyermek esetén 6 hónapig. A szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A fizetés nélküli szabadság alatt az örökbefogadó szülők ugyanolyan ellátásokra jogosultak, mint a vér szerinti szülők (CSED, GYED, GYES), azonban a biztosított szülők esetében, ha az örökbefogadott gyermek 2 évesnél idősebb, örökbefogadói díj is megállapítható.
A biztosított szülők számára, akik 2 évnél idősebb gyermeket fogadnak örökbe, örökbefogadói díj (ÖFD) állapítható meg. Az ÖFD célja, hogy anyagi biztonságot nyújtson az örökbefogadó szülőknek, különösen az örökbefogadást követő kezdeti időszakban, amikor a gyermek gondozásához nagyobb figyelemre és időre van szükség. Az anyagi támogatás lehetővé teszi, hogy az örökbefogadó szülők meghatározott ideig távol maradjanak a munkától, és teljes mértékben a gyermek beilleszkedésére és a családi kapcsolat kialakítására összpontosítsanak.
Az ÖFD azokra a biztosított szülőkre vonatkozik, akik 2 évesnél idősebb, ikrek esetén pedig 3 évesnél idősebb gyermeket fogadnak örökbe, és a gyermek nevelésbe vételét megelőző 2 évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal rendelkeznek. Továbbá az ÖFD-re jogosult szülő a gyermeket nevelésbe vétel előtt nem nevelheti folyamatosan egy éven túl saját háztartásában. Az ellátás legfeljebb 168 napig jár a gyermek nevelésbe vételének napjától számítva, de ha az ellátást a nevelésbe vétel napjánál későbbi időponttól kérik, akkor az az eltelt napok számával rövidül.
Fontos, hogy az ÖFD folyósítása mellett a jogosult akár teljes munkaidőben folytathat munkavégzést.
Az ÖFD folyósítása azonban megszűnik, ha a jogosult más rendszeres pénzellátásban részesül (kivéve bizonyos támogatásokat, mint például a táppénz vagy a GYED), ha a gyermeket ideiglenesen elhelyezik, vagy 30 napot meghaladóan bentlakásos intézménybe kerül. Az ellátás szintén nem jár, ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el, kivéve, ha a jogosult dolgozik vagy nappali tagozaton tanul, illetve ha a gyermek rehabilitációs intézménybe jár. Továbbá, az ÖFD megszűnik letartóztatás, szabadságvesztés esetén is, vagy ha a gyermek elhalálozik.
Az ÖFD iránti kérelmet a biztosítottnak a munkáltatónál kell benyújtania az erre szolgáló nyomtatványon. Kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetén a kifizetőhely, más esetben pedig a munkáltató székhelye szerint illetékes egészségbiztosító bírálja el a kérelmet. A munkáltató feladata, hogy az igényt elektronikus úton továbbítsa az EB_IGBEJ_01 jelű űrlapon keresztül a SZÜF felületén. A kérelem mellé csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát, a tb kiskönyvet (ha a biztosított passzív jogon igényel ellátást), valamint a gyámhatóság döntését a nevelésbe vételről.
Az örökbefogadást támogató munkajogi szabályok betartásával a munkáltatók hatékonyan segíthetik elő munkavállalóik családi életének stabilitását.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól