Szülési szabadságról vissza a munkába – Jogszabályi útmutató munkáltatóknak

2024. 11. 14.

A szülés után visszatérő munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos jogi előírások kiterjednek a fizetés nélküli szabadság megszakításának feltételeire, a felhalmozott szabadság kiadására, a munkabér és munkakör módosítására, valamint a rugalmas munkaidő biztosítására. E szabályok betartásával a munkáltató megfelel a törvényi előírásoknak, miközben támogatja a munkavállaló zökkenőmentes visszailleszkedését a munkahelyre.

A fizetés nélküli szabadság megszakítása 

A fizetés nélküli szabadság megszakítása a szülés után visszatérni kívánó munkavállalónak ad lehetőséget arra, hogy a gyermek gondozása érdekében megkezdett szabadságot idő előtt lezárja és visszatérjen a munkába. A Mt. szerint a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló megszakíthatja, és erre irányuló szándékát a munkáltatónak előre, általában 30 nappal korábban írásban kell jeleznie. A megszakítás bejelentése után a munkáltató köteles foglalkoztatni a munkavállalót, lehetőség szerint az eredeti munkakörében vagy annak megfelelő pozícióban.

Szülés után visszatérő munkavállaló szabadsága 

A szülés után visszatérő munkavállaló jogosult a távolléte alatt felhalmozódott szabadságra, amely magában foglalja mind az alapszabadságot, mind pedig a gyermek utáni pótszabadságot. A fizetés nélküli szabadság ideje alatt ugyan nem halmozódik szabadság, de a szülési szabadság első 6 hónapjára a törvény biztosítja ezt a kedvezményt. A munkáltatónak a munkavállaló visszatérése után biztosítania kell a felhalmozódott szabadság igénybevételét, ezzel támogatva a zökkenőmentes visszailleszkedést a munkahelyi környezetbe.

A szabadság kiadásának időzítése általában a munkavállalóval történő egyeztetés alapján történik, figyelembe véve a cég működését és a munkavállaló családi körülményeit is. Sokan döntenek úgy, hogy a felgyülemlett szabadságot közvetlenül a munkába való visszatérés előtt vagy az első munkanapokban veszik ki, így biztosítva a fokozatos átmenetet és a családi kötelezettségekkel való összehangolást.

 

A gyermekes munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatban ajánljuk olvasónk figyelmébe Horváth-Farkas Zsuzsanna adó- és társadalombiztosítási szakértőnk legfrissebb 70 oldalas szakmai útmutatóját 29 gyakorlati kérdéssel és válasszal. A PDF útmutatót innen tudja letölteni díjmentesen!

 

Munkaszerződés módosítása 

Munkabér módosítása 

A gyermek születése miatt hosszabb időre távol lévő munkavállaló esetében a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkabér módosítására a szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság megszűnését követően. Mivel ezalatt az időszak alatt a bérek gyakran jelentősen emelkednek, a munkáltatónak az azonos munkakörű munkavállalók számára időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul vennie. Ha nincs hasonló munkakörű munkavállaló, akkor a vállalatnál ténylegesen megvalósult éves átlagos béremelés mértéke az irányadó. A jogszabály nemcsak az alapbér, hanem a teljes munkabér emelését előírja, így a bérfejlesztés minden bérkomponenst (mozgóbér, pótlék, stb.) érinthet. 

Munkakör módosítása 

Ha az eredeti munkakör stresszesebb vagy több utazással jár, a munkavállaló kérheti, hogy más, kevésbé megterhelő munkakörben foglalkoztassák, ami jobban összeegyeztethető a családi kötelezettségeivel. A módosítást célszerű határozott időre, a gyermek 1 éves koráig meghatározni.

Munkaidő módosítása 

A munkáltató köteles a munkavállaló kérésére a teljes munkaidőt részmunkaidőre módosítani a gyermek 4 éves koráig, három vagy több gyermek esetén pedig a gyermek 6 éves koráig. A törvény szerint ez az általános teljes munkaidő felére vonatkozik, így a munkáltató nem utasíthatja el a munkaidő csökkentését napi 8 óráról 4 órára, ha a munkavállaló ezt kéri. Ha azonban a munkavállaló más időtartamot kér, például napi 3 órás munkaidőt, a munkáltató már nem kötelezhető ennek biztosítására, bár közös megegyezés esetén bármely munkaidőre módosítható a szerződés.

Munkafeltételek módosítása 

A Mt. szabályai szerint a munkavállalónak joga van a rugalmas foglalkoztatás iránti kérelem benyújtására, amelyet a munkáltatónak a gyermek 8 éves koráig biztosítania kell. A munkaviszony első 6 hónapjának kivételével, a munkavállaló kérheti a munkavégzési helyének vagy munkarendjének módosítását, távmunkavégzésre vagy részmunkaidős foglalkoztatásra való áttérést. A munkáltató köteles a kérelemre 15 napon belül választ adni. Ha elutasítja a kérést, azt világosan meg kell indokolni. Ha a munkáltató jogellenesen utasítja el a kérést, vagy nem válaszol, a munkavállaló bírósághoz fordulhat a hozzájáruló nyilatkozat pótlása miatt.

A szoptató anya munkaidő-kedvezménye 

Ha a munkavállaló a gyermek születése után már a szoptatási időszak alatt visszatér a munkába, munkaidő-kedvezményre jogosult. A Mt. szerint a szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer 1 órára, ikrek esetén kétszer 2 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. Az ezt követő 3 hónapban ez a mentességi idő naponta 1 óra, ikrek esetén 2 óra. Ezekre az időszakokra a munkavállaló távolléti díjra jogosult.

A szülés után visszatérő munkavállalók jogainak biztosítása és a munkaszerződés részleteinek rugalmas módosítása elősegíti, hogy a munkáltató mindenben megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.

Adópraxis (2024-11-14)

Adózási Módszertani Szemle + Adópraxis előfizetés megrendelése

Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunkat!