A fizetés nélküli szabadság megszakítása a szülés után visszatérni kívánó munkavállalónak ad lehetőséget arra, hogy a gyermek gondozása érdekében megkezdett szabadságot idő előtt lezárja és visszatérjen a munkába. A Mt. szerint a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló megszakíthatja, és erre irányuló szándékát a munkáltatónak előre, általában 30 nappal korábban írásban kell jeleznie. A megszakítás bejelentése után a munkáltató köteles foglalkoztatni a munkavállalót, lehetőség szerint az eredeti munkakörében vagy annak megfelelő pozícióban.
A szülés után visszatérő munkavállaló jogosult a távolléte alatt felhalmozódott szabadságra, amely magában foglalja mind az alapszabadságot, mind pedig a gyermek utáni pótszabadságot. A fizetés nélküli szabadság ideje alatt ugyan nem halmozódik szabadság, de a szülési szabadság első 6 hónapjára a törvény biztosítja ezt a kedvezményt. A munkáltatónak a munkavállaló visszatérése után biztosítania kell a felhalmozódott szabadság igénybevételét, ezzel támogatva a zökkenőmentes visszailleszkedést a munkahelyi környezetbe.
A szabadság kiadásának időzítése általában a munkavállalóval történő egyeztetés alapján történik, figyelembe véve a cég működését és a munkavállaló családi körülményeit is. Sokan döntenek úgy, hogy a felgyülemlett szabadságot közvetlenül a munkába való visszatérés előtt vagy az első munkanapokban veszik ki, így biztosítva a fokozatos átmenetet és a családi kötelezettségekkel való összehangolást.
A gyermek születése miatt hosszabb időre távol lévő munkavállaló esetében a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkabér módosítására a szülési szabadság és fizetés nélküli szabadság megszűnését követően. Mivel ezalatt az időszak alatt a bérek gyakran jelentősen emelkednek, a munkáltatónak az azonos munkakörű munkavállalók számára időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul vennie. Ha nincs hasonló munkakörű munkavállaló, akkor a vállalatnál ténylegesen megvalósult éves átlagos béremelés mértéke az irányadó. A jogszabály nemcsak az alapbér, hanem a teljes munkabér emelését előírja, így a bérfejlesztés minden bérkomponenst (mozgóbér, pótlék, stb.) érinthet.
Ha az eredeti munkakör stresszesebb vagy több utazással jár, a munkavállaló kérheti, hogy más, kevésbé megterhelő munkakörben foglalkoztassák, ami jobban összeegyeztethető a családi kötelezettségeivel. A módosítást célszerű határozott időre, a gyermek 1 éves koráig meghatározni.
A munkáltató köteles a munkavállaló kérésére a teljes munkaidőt részmunkaidőre módosítani a gyermek 4 éves koráig, három vagy több gyermek esetén pedig a gyermek 6 éves koráig. A törvény szerint ez az általános teljes munkaidő felére vonatkozik, így a munkáltató nem utasíthatja el a munkaidő csökkentését napi 8 óráról 4 órára, ha a munkavállaló ezt kéri. Ha azonban a munkavállaló más időtartamot kér, például napi 3 órás munkaidőt, a munkáltató már nem kötelezhető ennek biztosítására, bár közös megegyezés esetén bármely munkaidőre módosítható a szerződés.
A Mt. szabályai szerint a munkavállalónak joga van a rugalmas foglalkoztatás iránti kérelem benyújtására, amelyet a munkáltatónak a gyermek 8 éves koráig biztosítania kell. A munkaviszony első 6 hónapjának kivételével, a munkavállaló kérheti a munkavégzési helyének vagy munkarendjének módosítását, távmunkavégzésre vagy részmunkaidős foglalkoztatásra való áttérést. A munkáltató köteles a kérelemre 15 napon belül választ adni. Ha elutasítja a kérést, azt világosan meg kell indokolni. Ha a munkáltató jogellenesen utasítja el a kérést, vagy nem válaszol, a munkavállaló bírósághoz fordulhat a hozzájáruló nyilatkozat pótlása miatt.
Ha a munkavállaló a gyermek születése után már a szoptatási időszak alatt visszatér a munkába, munkaidő-kedvezményre jogosult. A Mt. szerint a szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer 1 órára, ikrek esetén kétszer 2 órára mentesül a munkavégzési kötelezettség alól. Az ezt követő 3 hónapban ez a mentességi idő naponta 1 óra, ikrek esetén 2 óra. Ezekre az időszakokra a munkavállaló távolléti díjra jogosult.
A szülés után visszatérő munkavállalók jogainak biztosítása és a munkaszerződés részleteinek rugalmas módosítása elősegíti, hogy a munkáltató mindenben megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.
Próbálja ki az Adópraxist és a Digitális Adókommentárt két hétig teljesen díjmentesen és győződjön meg azok előnyeiről:
Az email címére elküldtük a megerősítő levelet amivel aktiválhatja a fiókját.
Rendelje meg az Adózási Módszertani Szemle és az adopraxis.hu digitális tudástár szolgáltatásunk!
Az Adózási Módszertani Szemle egy gyakorlatias megközelítésű online adószakmai havilap, amely átfogóan követi az adózás világának változásait. Minden nagyobb adónem és több fontos témakör állandó rovatot kapott: Áfa, SZJA, Társasági adó, TB és nyugdíj, járulékok és bérszámfejtés, Kisadók, Helyi adók, Számvitel és adózás összefüggései, Munkaügy és adózás összefüggései.
Az Adópraxis.hu egy folyamatosan frissülő digitális tudástár. Az oldalon megtalálja az aktuális és archív Adózási Módszertani Szemle lapszámokat, kérdéseket tehet fel szakértőinknek, olvashatja az adójogszabályokat és rendeleteket. Korlátlanul használhatja a Digitális Adókommentárt, valamint a szakmai videótárban megtekintheti az aktualitásokra fókuszáló legsikeresebb szakmai napjaink videofelvételeit.
Éves előfizetéséhez az alábbi szolgáltatások járnak még:
Adja meg az email címét, és küldünk egy levelet, amellyel megadhatja új jelszavát.
Tanácsadóink vonalainak foglaltsága esetén ügyfélszolgálatunk fogadja hívását. Szakértőink haladéktalanul, de legkésőbb hat munkaórán belül visszahívják. Szükség esetén ügyfélszolgálati kollégánkkal az Ön számára megfelelő időpontra kérhet visszahívást.
Gyorshírek és magyarázatok az adózási eljárásjog új szabályairól